UNITAS
grupa ekumeniczna

Odpowiadając na pragnienie Chrystusa "aby byli jedno" Kościół Katolicki podejmuje współcześnie różnorakie działania, mające za ostateczny cel przywrócenie jedności w podzielonym Kościele Chrystusowym. Jako grupa, pragniemy dołączyć się do tego dzieła przy pomocy dostępnych nam środków - przez modlitwę oraz przez lepsze poznanie - w teorii i praktyce - różnych wyznań chrześcijańskich oraz osób z tych wyznań.

Nasza grupa istnieje od października 1997 roku (aczkolwiek nasze korzenie sięgają nawet lat siedemdziesiątych). Powstała jako jedna z grup dyskusyjnych w Beczce. Od 2005 roku przestaliśmy być grupą "stricte" studencką - nasi uczestnicy to osoby w każdym wieku, mimo że spotykamy się na Akademii. Jesteśmy również otwarci na uczestnictwo osób z każdego wyznania chrześcijańskiego.

Naszą grupę często zaszczycają goście zarówno spośród katolików, jak i przedstawicieli innych wyznań, np prawosławni, baptyści, ewangelicy - zarówno świeccy, jak i duchowni. Tradycją jest, że krakowski Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan kończy się agapą przygotowaną właśnie przez naszą grupę.

Oprócz środowych spotkań proponujemy wszystkim uczestnictwo w nabożeństwach organizowanych przez Polską Radę Ekumeniczną. Staramy się informować o różnego rodzaju wydarzeniach ekumenicznych w Krakowie (wykłady, sesje i seminaria, koncerty oraz inne spotkania).

Organizujemy także nasze grupowe wyjazdy. U dominikanów, jako grupa studencka dotychczas miały miejsce:

- 1999.XI - wyjazd na Śląsk Cieszyński, gdzie mieliśmy możliwość zapoznania się z ewangelikami;
- 2000.VIII - wyjazd do Moskwy i Petersburga na zaproszenie młodzieży prawosławnej;
- 2000.V - wyjazd do Wrocławia, spotkanie z ks. Cybulskim;
- 2000.VI - wyjazd kilku osób do Szwecji na ślub ekumeniczny (katolicko-ewangelicki) jednej z uczestniczek naszej grupy;
- 2001.V - wyjazd do Frankfurtu na Ekumeniczne (polsko-niemieckie, katolicko-ewangelickie) Spotkanie Duszpasterstw;
- 2001.IX - wyjazd do Rumunii (szczególnie Bukowina ze swoimi malowniczymi cerkiewkami i monastyrkami;
- 2001.XI.9-11 - wyjazd na Śląsk Cieszyński. Poznajemy ewangelicyzm: spotykamy się z ewangelikami, uczestniczymy w nabożeństwie, idziemy na Równice i Czantorię;
- 2002/2003 - uczestnictwo 12 członków Unitasu w Spotkaniu Młodych w Paryżu (organizowanym przez wspólnotę Taizé). Ponad połowa z nas pomagała przy organizacji będąc w grupie kierowniczej, bądź też grupach pracy;
- 2003.XI.8-11 - wyjazd grupowy do Lwowa.

Tematy spotkań w roku akademickim 2000/2001
Tematy spotkań w roku akademickim 2001/2002

Tematy spotkań w roku akademickim 2005/2006
Tematy spotkań w roku akademickim 2006/2007